تبلیغات
پایگاه تخصصی هنرهـــای رزمــــی - آشنائی با ساز و کار مبارزه با دوپینگ
1393/09/25

آشنائی با ساز و کار مبارزه با دوپینگ

   نوشته شده توسط: م ف    نوع مطلب :پزشکی ورزشی ،

http://assets.kompasiana.com/statics/files/1415891952544649422.jpg

آشنایی با ساز و کار و مبارزه با دوپینگ
بسیاری از كشورها و فدراسیون‌های بین‌المللی برنامه‌های مختلفی در جهت مبارزه با دوپینگ  دارند، اما در مجموع نمونه گیری ها و آزمایش های كنترل دوپینگ زیر نظر آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ(WADA) انجام می شود و  سازمان های مبارزه با دوپینگ ملی در حین تمرین، در اردوها، در زمان مسابقات و بازیها یا در هر زمانی از سال می توانند این نمونه گیری ها را انجام دهند.
  این نمونه گیری ها را که نمونه گیری ادرار یا خون است، می توان اعلام شده یا اعلام نشده انجام داد. بنابراین در هر جا و هر زمانی كه امكان داشته باشد، آزمایش كنترل دوپینگ بدون اطلاع قبلی انجام خواهد شد. بدین معنی كه مأموران كنترل دوپینگ (DCOs) می‌توانند در هر زمان و هر مكانی در حین مسابقه و یا خارج از مسابقه در منزل ورزشكار و یا در محل تمرین نمونه‌گیری را انجام دهند. با وجود این، مأموران كنترل دوپینگ، تدابیر لازمه را برای جلوگیری از ناراحتی بی‌مورد ورزشكار به كار خواهند برد.

اشکال نمونه گیری
1-هنگام برگزاری مسابقات( مسابقات رسمی برای تیم های ملی مثل بازی های المپیک ،رقابت های جهانی و رقابت های منطقه ای)،بازیهای رسمی ،تورنمنت ها و رقابت های باشگاهی سازمان دهی شده توسط فدراسیون های ملی وتورنمنت های بین المللی  که برای تیم های ملی و باشگاهها سازمان دهی شده اند.
2-خارج از مسابقات

http://graphics8.nytimes.com/images/2012/08/12/sunday-review/12DOPING/12DOPING-articleLarge.jpg       
            
نحوه انتخاب ورزشكاران
در هر جا و هر زمانی كه امكان داشته باشد، آزمایش كنترل دوپینگ بدون اطلاع قبلی به صورت هدفمند و یا تصادفی انجام خواهد شد. به عنوان بخشی از نقش یك ورزشكار سطح بالای ملی یا بین‌المللی، این ورزشكاران ممكن است بیشتر و ترجیحاً به صورت هدفمند براساس نام در مقایسه با انتخاب تصادفی برای انجام آزمایش كنترل دوپینگ انتخاب شوند. این موضوع، فرصت اثبات رقابت بدون استفاده از دارو را برای این ورزشكاران فراهم می‌آورد.
نا محدود بودن تعداد نمونه گیری از یک ورزشکار
محدودیتی برای تعداد دفعاتی كه یك ورزشكار در حین مسابقه، خارج از مسابقه، چه به صورت تصادفی و چه به صورت هدفمند، مورد آزمایش كنترل دوپینگ قرار می‌گیرد، وجود ندارد.
فاصله زمانی مابین آزمایش كنترل دوپینگ قبلی و بعدی یك ورزشكار ممكن است چند هفته، چند روز و یا حتی چند ساعت باشد. انجام بیشتر از یك آزمایش كنترل دوپینگ در یك فاصله زمانی كوتاه مزایایی دارد و می‌تواند تصور هرگونه تقلب احتمالی ورزشكار را منتفی کند.

نمونه گیری از ذخیره ها
اگر ورزشكار از اعضاء یك تیم ورزشی باشد، خواه به رقابت بپردازد و خواه در رقابت شركت ننماید، درهر صورت ممكن است برای آزمایش كنترل دوپینگ انتخاب شود. یك ورزشكار باید اطلاعات مربوط به دسترسی یا محل حضور خود را حتی در مواقعی كه بدلیل مصدومیت و یا بیماری رقابت نمی نماید، ارائه نماید تا مسئولین مبارزه با دوپینگ در هر زمان و مكانی قادر به تعیین موقعیت و محل حضور وی باشند.


دکتر افسانه گلشن راز - مسئول کمیته پیشگیری و آموزش ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو)