تبلیغات
پایگاه تخصصی هنرهـــای رزمــــی - قرص هاى لاغرى و عوارض آن
1393/09/25

قرص هاى لاغرى و عوارض آن

   نوشته شده توسط: م ف    نوع مطلب :پزشکی ورزشی ،

http://provenquality.com/wp-content/uploads/2013/03/barcelona_doping-750x500.jpg

بسیارى از افراد چاق به دنبال میانبر هایى هستند که بدون دردسر وزن خود را کم کنند. یکى از این روش ها استفاده از قرص هاى لاغرى است. ما در این مقاله تشریح خواهیم کرد که استفاده از اینگونه دارو ها نه تنها کمکى به این افراد نمى کند بلکه عوارضى که ایجاد مى کند ممکن است مشکلات آنها را دو چندان کند.

تعداد و انواع دارو هاى لاغرى که در کتب مرجع تغذیه اعلام شده است انگشت شمار بوده و کلاً به دو دسته اصلى و البته چند گروه فرعى تقسیم مى شوند.

الف- گروه اول دارو هاى ضداشتها هستند (مثل Sibutramine) که با تحریک تولید هورمون هاى سروتونین و سایر کاته کولامین ها و تاثیر آنها بر مرکز اشتها در مغز باعث کاهش اشتها مى شوند. البته بایستى توجه داشت که این دارو ها عوارضى چون افزایش فشار خون، افزایش ضربانات قلبى، اضطراب و در نهایت در صورت مصرف بى رویه سکته هاى قلبى یا مغزى دارند.

ب- گروه دوم دارو هایى هستند که باعث جلوگیرى از جذب چربى از دستگاه گوارش مى شوند. (مثل Xenical) مسئله بسیار مهمى که افراد علاقه مند به این دارو ها بایستى بدانند این است که این گروه دارویى تاثیرى بر جذب انواع کربوهیدرات ها مثل شیرینى، شکلات و... ندارند و کسانى که پول زیادى بابت آن مى دهند بایستى آگاه باشند که فقط ۳۰ درصد جذب چربى هاى خورده شده توسط این دارو ها مهار مى شود و همین امر است که معمولاً درمان چاقى با مصرف این گروه به علت عدم آگاهى کافى بیماران به شکست مى انجامد.
عوارض این گروه کمتر از دارو هاى ضداشتها بوده و از جمله آنها مى توان به اسهال چرب و کمبود ویتامین هاى محلول در چربى (مثل A، E و...) اشاره کرد.دسته دیگرى از دارو ها هستند که به عنوان حجم دهنده سیستم گوارش به خصوص معده عمل مى کنند.و در حقیقت با پر کردن معده باعث کاهش اشتها مى شوند. (مثل آگارآگار) این گروه به عنوان عوامل موثر در درمان چاقى محسوب نمى شوند.

حال این سئوال پیش مى آید که این دارو ها را چه کسانى مى توانند مصرف کنند. بایستى عرض کنم که دارو هاى لاغرى در موارد چاقى مفرط (Morbid Oloesity) و یک سرى از بیمارى هاى مرتبط با چاقى استفاده مى شود یعنى در مواردى که ادامه چاقى باعث ایجاد عوارض مهلک ترى همچون دیابت، فشار خون و... شده و سلامتى فرد را به مخاطره اندازد.بایستى توجه داشت تبلیغات وسیعى روى دارو هاى گیاهى براى درمان چاقى صورت مى گیرد که البته با توجه به اینکه ماده موثره این دارو ها و فرمولاسیون و مکانیسم اثر آنها ناشناخته است توصیه نمى شود.

اگر قرص هاى لاغرى را بدون تجویز پزشک و بدون رعایت رژیم غذایى مناسب مصرف مى کنید در انتظار این عوارض باشید:افزایش فشار خون، تعریق، به هم خوردن عادت ماهانه، سردرد، سرگیجه، جوش هاى صورت، اضطراب، کم خوابى، تشنگى، خشکى دهان، افزایش ضربانات قلب و اسهال.